Pompy szlamowe membranowe

Elektryczne pompy membranowe

Caffini Libellula 1-3″

Elektryczne pompy membranowe

Caffini Libellula 1-4″

Elektryczne pompy membranowe

Caffini Microlib

Elektryczne pompy membranowe

Caffini SuperMicrolib 2″

Pompy membranowe przeznaczone do tłoczenia szlamów i innych cieczy o podwyższonej gęstości lub zawierających dużą ilość zanieczyszczeń stałych muszą charakteryzować się odpowiednim wykonaniem materiałowym oraz specjalnym wykonaniem konstrukcyjnym w stosunku do standardowych konstrukcji pompy membranowej.

Wykonanie materiałowe pomp szlamowych membranowych

Pompa do tłoczenia różnego rodzajów szlamów z uwagi na ich konsystencję, gęstość i zawartość ciał powinna być wykonana z materiałów odpornych na ścieranie i ewentualne uszkodzenia mechaniczne. W przypadku wykonania korpusu pompy szlamowej membranowej, najczęściej stosowanym materiałem jest żeliwo, aluminium lub stal nierdzewna. Do szlamów nie stosuje się raczej tworzyw sztucznych, chyba że wynika to ze specyfikacji składu chemicznego pompowanej cieczy. W przypadku membran wykorzystywana są elastomery EPDM lub Teflon, w mniej wymagających aplikacjach dopuszczalne są również membrany z Neoprenu.

Pompy szlamowe membranowe z zaworami klapowymi

Cechą, którą powinny wyróżniać się pompy szlamowe membranowe, jest odpowiednia przepustowość ewentualnych zanieczyszczeń stałych. W różnych rodzajach szlamów pojawiają się oprócz zanieczyszczeń stałych, również zanieczyszczenia włókniste. Standardowe pompy membranowe oparte są na zaworach kulowych, które przy większej ilości zanieczyszczeń lub przy pompowaniu medium o wysokiej gęstości mogą się zawieszać lub nie domykać, co będzie powodowało nieprawidłową pracę pompy. Rozwiązaniem w pompach szlamowych jest zastąpienie kul zaworowych zaworami klapowymi. Zawory klapowe oprócz większej przepustowości ciał stałych, zapewniają dodatkowo mniejsze ryzyko zatkania kolektora pompy.

Połączenie odpowiednich materiałów, z których wykonana jest pompa, oraz konstrukcji opartej na zaworach klapowych pozwala na wykorzystanie pomp szlamowych membranowych do bardzo trudnych aplikacji, gdzie standardowe pompy membranowe czy wirowe się nie sprawdzają.

Napęd w pompach membranowych szlamowych

Najczęściej stosowanymi napędami w pompach membranowych są silniki pneumatyczne. Napęd na sprężone powietrze jest bardzo prosty w obsłudze, nie wymaga specjalnej kontroli i jest łatwy w konserwacji. Niestety koszty wytworzenia, dystrybucji i magazynowania sprężonego powietrza są dosyć wysokie w porównaniu np. z zasilaniem elektrycznym. Dlatego coraz częściej producenci powiększają swoją ofertę o pompy membranowe sprzężone z silnikami elektrycznymi. Opcją dodatkową mogą być pompy membranowe napędzane silnikami spalinowymi.

W zależności od producenta oraz zastosowanego napędu, pompy membranowe szlamowe mogą posiadać jedną lub dwie membrany robocze. W przypadku szlamowych pomp membranowych z zaworami klapowymi napędzanymi silnikiem pneumatycznym istnieje dodatkowo możliwość wyboru pompy z przełożeniem np. 2:1. Pompa 2:1 oznacza, ze potrafi wytworzyć dwa razy większe ciśnienie tłoczenia w stosunku do ciśnienia wlotowego sprężonego powietrza, które napędza silnik pneumatyczny. Takie rozwiązanie stosuje się w przypadku, gdy mamy do pompowania bardzo gęste medium i do przetłoczenia w rurociągu potrzebujemy ciśnienie większe niż możemy wytworzyć za pomocą sprężarki lub np. w instalacjach, gdzie tłoczymy osady na prasy filtracyjne i ciśnienie robocze wzrasta wraz z ilością materiału na prasie.

Pompy szlamowe membranowe w ofercie EKOPOMP

Dobór pompy membranowej do cieczy nietypowych, takie jak szlamy pochodzenia przemysłowego powinny być zawsze konsultowane z działem technicznym. W ofercie pomp membranowych szlamowych posiadamy m. in. takich producentów jak Caffini (modele Mircolib, Lilbellula), Sandpiper (modele HDF) i innych. W celu doboru odpowiedniego rozwiązania pod konkretną aplikację i dostępne warunki pracy zapraszamy do kontaktu.