Pompy wirowe odśrodkowe

Pompy odśrodkowe

Argal Equipro

Pompy odśrodkowe

Argal ROUTE

Pompy odśrodkowe

Argal SATURNsump (KGS)

Pompy magnetyczne

Argal TMA

Pompy odśrodkowe

Calpeda A

Pompy odśrodkowe

Calpeda C

Pompy odśrodkowe

Calpeda CA

Pompy odśrodkowe (ang. centrifugal pump) to najpopularniejszy rodzaj pomp, który jest szeroko stosowany w przemyśle i instalacjach domowych.  

Działanie pompy odśrodkowej

Pompa odśrodkowa jest to pompa wirowa, w której kluczowym elementem jest obracający się wirnik o specjalnym kształcie łopatek. Kręcący się wirnik sprawia, że medium przepływa ze strony ssawnej do tłocznej. Wskutek zmniejszenia ciśnienia na wlocie pompy odśrodkowej wytwarza się zjawisko zasysania, kolejno energia mechaniczna wirnika sprawia, że zwiększa się prędkość obrotu cieczy przez wnętrze wirnika. 

W pompie wirowej odśrodkowej ciecz wypływa z wirnika w wyniku działania siły odśrodkowej na pompowane medium. Pompy wirowe odśrodkowe dzielimy na pompy odśrodkowe o przepływie swobodnym oraz pompy odśrodkowej o przepływie wymuszonym. 

Rodzaje pomp odśrodkowych

Jak wspomniane było powyżej, pompy odśrodkowe można podzielić na pompy o przepływie swobodnym lub wymuszonym. Pompy odśrodkowe o wymuszonym przepływie dzielimy na pompy jednostopniowe oraz wielostopniowe. W zależności od orientacji wału wirowej pompy odśrodkowej dzielimy je na pompy poziome np. CEA Lowara  i pionowe Lowara e-SV. W zależności od rodzaju wykonania materiałowego pompy wirowe odśrodkowe dzielimy na pompy w wykonaniu metalowym np. pompy Lowara CO, ESHE czy pompy serii Pedrollo CP oraz na pompy odśrodkowe z tworzywa np. pompy Debem DM. Pompy wirowe w wykonaniu z tworzywa są bardzo dobry rozwiązaniem przy pompowaniu cieczy korozyjnych oraz żrących, np. kwas siarkowy czy silne zasady.

Zastosowanie wirowej pompy odśrodkowej

Obszar zastosowań wirowej pompy odśrodkowej jest bardzo zróżnicowany i w zależności od wykonania materiałowego, napięcia silnika czy wykonania przeciwwybudowego pompy wirowe możemy zastosowań m.in. w:

Zalety i wady pompy odśrodkowej

Przed zakupem pompy odśrodkowej warto zapoznać się z zaletami oraz wadami odśrodkowych pomp wirowych.

Zalety pomp odśrodkowych

Wady pompy odśrodkowej wirowej

Zachęcamy do wysyłania zapytań ofertowych na dobór odpowiedniej pompy wirowej odśrodkowej. W ofercie Ekopomp są dostępne pompy odśrodkowe wirowe Lowara, Ebara, Pedrollo, Calpeda, Debem i wiele innych.