Przemysłowe pompy zębate

Pompy zębate

Beinlich DARTec®

Pompy zębate

Beinlich ECO.pump

Pompy zębate

Beinlich ZPA

Pompy zębate

Beinlich ZPD

Pompy zębate

Beinlich ZPDA

Pompy zębate

Beinlich ZPI

Pompy przemysłowe

CMI IRIONDO pompy zębate

Pompy przemysłowe

Settima 2VHL Continuum®

Pompy przemysłowe

Settima Continuum®

Pompy zębate to rodzaj pomp rotacyjnych wyporowych, które są bardzo powszechnie stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Charakteryzują się stosunkowo prostą konstrukcją, wysoką sprawnością oraz bardzo szerokim spektrum możliwych zastosowań. Znajdują zastosowanie jako pompy procesowe, pompy transportowe, pompy dozujące lub smarujące.

Typy i sposób działania przemysłowych pomp zębatych

Przemysłowe pompy zębate dzielą się na te o zazębieniu wewnętrznym oraz zewnętrznym. Najbardziej rozpowszechnione są pompy o zazębieniu zewnętrznym, które składają się dwóch kół zębatych zamkniętych w szczelnej i ciasnej obudowie. Koła zębate osadzone są na dwóch wałkach napędowych, z których zazwyczaj jeden z nich jest sprzężony z zewnętrznym napędem (napęd elektryczny lub pneumatyczny). Wprawione koła zębate w ruch zasysają ciecz z komory ssawnej do przestrzeni międzyzębowych i wypychają zalegającą wcześniej ciecz w kierunku komory tłocznej korpusu.

Parametry pracy

Wydajność w przemysłowych pompach zębatych jest stała i zależy jedynie od pojemności komory hydraulicznej pompy oraz od prędkości obrotowej wału napędowego. Podstawowe wielkości hydrauliczne pomp mieszczą się w zakresie od 0,6 do 400 cm3/obr zębatek. Ciśnienia generowane przez pompy zębate przemysłowe zależą od instalacji, w której pracuje, oraz od właściwości fizyko-chemicznych pompowanych cieczy, ale z reguły pompy zębate są w stanie generować ciśnienia od 3,5 do 28 MPa. Oczywiście w wykonaniach specjalnych dostępne są również inne zakresy parametrów hydraulicznych dopasowane do aplikacji, w której są zastosowane.

Rodzaj pompowanej cieczy

Przemysłowe pompy zębate w szczególności są dedykowane do pompowania cieczy o podwyższonej lepkości. Dlatego bardzo często stosowane są w układach hydraulicznych do pompowania oleju, układach chłodniczych na bazie glikolu czy w branży spożywczej do pompowania płynnych czekolad, olejów roślinnych lub różnego rodzaju płynnych wyrobów spożywczych. Dzięki swojej konstrukcji, pompy zębate przemysłowe nie naruszają struktury pompowanej cieczy, zapewniając płynny i bezpulsacyjny przepływ cieczy.

Przemysłowe pompy zębate z uwagi na swoją stosunkowo prostą i wytrzymałą konstrukcję są również w stanie pompować w pewnym zakresie ciecze z zanieczyszczeniami stałymi, jednak takie zastosowanie musi być zawsze skonsultowane z działem technicznym.

Obszary zastosowań przemysłowych pomp zębatych.

Pompy zębate dzięki właściwościom takim jak samozasysanie, możliwość pracy w obu kierunkach oraz możliwość pracy z substancjami o zmiennej dynamice lepkości znajdują szerokie zastosowanie w układach smarowniczych na bazie oleju lub smarów. Różnorodność dostępnych opcji konfiguracyjnych pomp umożliwia dopasowanie pompy zębatej przemysłowej pod bardzo wymagające aplikacje, gdzie tradycyjne pompy odśrodkowe mają bardzo małą sprawność lub są niemożliwe do zastosowania.

Przed zakupem pompy zębatej przemysłowej zalecamy skorzystać ze specjalistycznej konsultacji. W tym celu zapraszamy do kontaktu z działem technicznym Ekopomp. Nasi eksperci w branży pomp przemysłowych służą profesjonalną pomocą i wsparciem w doborze odpowiedniego urządzenia, które spełni wszelkie wymagania techniczne.