/ autor: ekopomp / 09.01.2020

Budowa i możliwości zastosowań pomp beczkowych

Dowiedz się więcej o budowie pomp beczkowych, możliwych zastosowaniach oraz dostępnych akcesoriach, które mogą zwiększyć ich wydajność. Sprawdź, jakie materiały są najczęściej stosowane w produkcji tego typu pomp przemysłowych i dlaczego warto postawić na gotowe zestawy pompujące.

  1. Zastosowanie pomp beczkowych w przemyśle
  2. Budowa pompy beczkowej – najważniejsze elementy konstrukcji
  3. Dodatkowe wyposażenie pomp beczkowych
  4. Szeroki wybór materiałów a zastosowanie pomp beczkowych
  5. Gotowe zestawy pompujące
  6. Przegląd pomp beczkowych do zastosowań specjalnych
  7. Podsumowanie

Pompa beczkowa to urządzenie specjalnego przeznaczenia, dedykowane do szybkiego i nieuciążliwego rozładunku lub napełnienia różnego rodzaju cieczy ze zbiorników i pojemników, takich jak beczki lub paletopojemniki. 

Zastosowanie pomp beczkowych w przemyśle

Pompy beczkowe są odpowiednie do pompowania wszelkiego rodzaju cieczy przemysłowych oraz spożywczych. Charakteryzują się bardzo prostą i lekką konstrukcją, co gwarantuje wygodną i prostą obsługę pomp. Dzięki pompom beczkowym zapewniony jest bezpieczny i prosty transport cieczy takich jak kwasy, ługi, rozpuszczalniki i zasady. Zastosowanie pomp beczkowych obejmuje różne branże, do których należą chemiczna, farmaceutyczna, spożywcza, kosmetyczna, lakiernicza oraz przemysł petrochemiczny.

Budowa pompy beczkowej – najważniejsze elementy konstrukcji

Konstrukcja pompy beczkowej składa się z kilku elementów. Elementem napędowym jest zazwyczaj silnik elektryczny o stałej liczbie obrotów lub opcjonalnie z ich regulacją, przy konieczności kontrolowania wydajności pompy. Pompa może być również napędzana przez silnik pneumatyczny, zasilany sprężonym powietrzem. 

Elementem pompującym w budowie pomp beczkowych jest rura ssąca (tuba). W zależności od wysokości beczki lub pojemnika może ona mieć różne wymiary. Najczęściej spotykane są tuby o długości pomiędzy 1 000 mm a 1 220 mm. Jednak w ofercie producentów pomp beczkowych znajdziemy długości dostosowywane do małych pojemników, już od 500 mm.

Częścią wymuszającą przepływ medium w zależności od jej gęstości i lepkości, jest wirnik lub śruba. Znajdują się one na końcu tuby i napędzane są za pomocą wału biegnącego przez całą długość korpusu zakończonego sprzęgiełkiem umiejscowionym w kołnierzu mocowania silnika.

Dodatkowe wyposażenie pomp beczkowych

Popularnością cieszy się dodatkowe wyposażenie pomp beczkowych. Do najczęściej kupowanych należą pistolety nalewcze automatyczne lub ręczne, różnego rodzaju węże, a także uchwyty/wieszaki do przechowywania pomp.

W celu dokładniejszego dozowania lub odmierzania pompowanych ilości, stosowane są przez naszych Klientów przepływomierze. Producent Lutz oferuje przepływomierze, które mają możliwość dokładnej kalibracji dostosowaną pod konkretną ciecz.

Do rozładunków cieczy bardzo lepkich, takich jak na przykład wazelina, stosowane są dodatkowe ramy z talerzem dociskowym, w celu zwiększenia skuteczności opróżniania beczki, a także zwiększenia wydajności urządzenia. Takie rozwiązanie można znaleźć w ofercie producenta Lutz.

Szeroki wybór materiałów a zastosowanie pomp beczkowych

Szeroki wybór wykonania materiałowego pompy, a także możliwość konfigurowania zestawu pompowego, pozwala na optymalny dobór urządzenia pod kątem pompowanej cieczy. Właściwy dobór zapewnia długą, bezawaryjną i efektywną pracę pompy.

Większość czołowych producentów oferuje swoje produkty w różnych modelach i wykonaniu. Jednymi z głównych producentów pomp beczkowych są marki Lutz, FTI (FINISH THOMPSON) oraz FLUX, oferujące pompy wykonane z tworzywa sztucznego, aluminium, stali nierdzewnej.

Zastosowanie pomp beczkowych wykonanych z tworzyw sztucznych PP lub PVDF sprawdza się przy pompowaniu różnego rodzaju chemikaliów, rozcieńczonych kwasów i zasad, a także substancji agresywnych. 

Pompy wykonane z aluminium (modele Lutz Alu- ) nadają się do dystrybucji różnego rodzaju olejów mineralnych. 

Pompy beczkowe ze stali nierdzewnej AISI 316 (modele Lutz SS/NIRO- lub FTI PF) dedykowane są do chemii agresywnej często w wykonaniu z certyfikatem ATEX oraz substancji spożywczych.

Gotowe zestawy pompujące

Producent Lutz w swojej ofercie proponuje gotowe zestawy dostosowane do wybranych aplikacji. Wśród nich wyróżnić można zestaw do spirytusu ATEX. Zestaw zawiera między innymi pompę SS 41-L-SL wraz z silnikiem, a także przyłącza i pistolet ze stali nierdzewnej i przewód wyrównujący potencjały.

Równie często oferowane są zestawy laboratoryjne w wersji materiałowej ze stali nierdzewnej lub polipropylenu. Zestawy składają się z pompy Lutz B2-VARIO z silnikiem jednofazowym oraz wężem z PCV, wieszakiem i pistoletem nalewczym.

Przegląd pomp beczkowych do zastosowań specjalnych

Jak już wspominaliśmy, do czołowych producentów, w których ofercie znajdują się pompy beczkowe o różnej budowie i różnym zastosowaniu, należą: FTI, Lutz i Flux. Odpowiednie wykonanie pozwala na zastosowanie pomp beczkowych tych producentów nawet w przypadku wymagających cieczy.

Wśród pomp beczkowych firmy FINISH THOMPSON – FTI, możemy wyróżnić pompy z serii HVDP (high viscosity). Stosowane są one do transferu substancji cechujących się wysoką lepkością, nawet do 100 000 cP. W budowie pomp beczkowych z tej serii wykorzystano rurę ssącą wykonaną ze stali nierdzewnej 136SS. Gwarantuje to długotrwałe użytkowanie.

Z kolei marka Lutz oferuje pompy w wykonaniu specjalnym – pompa beczkowa Lutz RE przeznaczona do tzw. całkowitego drenażu oraz pompy typu MP z funkcją mieszania medium znajdującego się w pojemniku.

W aplikacjach, gdzie transportowane są substancje łatwopalne, znajdują zastosowanie pompy beczkowe silnikami w standardzie ATEX. Do aplikacji, gdzie mamy do czynienia z cieczami lepkimi, oferujemy pompy beczkowe śrubowe ( np. pompa Lutz typu B).

Podsumowanie

Jak można zauważyć, pompy beczkowe mają wiele zastosowań i sprawdzą się w każdej branży w przemyśle dzięki swojej prostocie w obsłudze i możliwości dopasowania do aplikacji. Również dzięki dodatkowemu szerokiemu zakresowi akcesoriów. Mogą przetoczyć zarówno substancje agresywne, jak i lepkie i gęste.

Przy doborze pomp warto wziąć pod uwagę rodzaj pojemnika, który chcemy opróżniać lub napełniać, a także to, z jakim medium pompa będzie miała styczność. Dodatkowo należy rozważyć wymagania aplikacji, czyli czy potrzebujemy dokładnego dozowania lub dodatkowego mieszania.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym oddziałem w celu doboru odpowiedniej pompy beczkowej, dostosowanej do układu technologicznego. Z chęcią udzielimy odpowiedzi na wszelkie pytania.