/ autor: ekopomp / 09.01.2020

Budowa i możliwości zastosowań pomp beczkowych

Pompa beczkowa to urządzenie specjalnego przeznaczenia, dedykowane do rozładunku różnego rodzaju cieczy ze zbiorników i pojemników, takich jak beczki lub paleto pojemniki. Pompy beczkowe są odpowiednie do pompowania wszelkiego rodzaju cieczy przemysłowych oraz spożywczych. Charakteryzują się bardzo prostą i lekką konstrukcją, co gwarantuje wygodną i prostą obsługę pomp.

Budowa pompy beczkowej.

Konstrukcja pompy beczkowej składa się z kilku elementów. Elementem napędowym jest zazwyczaj silnik elektryczny o stałej liczbie obrotów lub opcjonalnie z ich regulacją, przy konieczności kontrolowania wydajności pompy. Pompa może być również zasilana przez silnik pneumatyczny, zasilany sprężonym powietrzem. Elementem pompującym jest rura ssąca (tuba), a częścią wymuszającą przepływ medium w zależności od jej gęstości i lepkości, jest wirnik lub śruba. Znajdują się one na końcu tuby i napędzane są za pomocą wału biegnącego przez całą długość korpusu zakończonego sprzęgiełkiem umiejscowionym w kołnierzu mocowania silnika.

Pompa beczkowa. Szeroki wybór materiałów

Szeroki wybór wykonania materiałowego pompy, a także możliwość konfigurowania zestawu pompowego, pozwala na optymalny dobór pompy pod kątem pompowanej cieczy. Właściwy dobór, zapewnia długą, bezawaryjną i efektywną pracę pompy. Większość czołowych producentów oferuje swoje produkty w różnych modelach i wykonaniu. Jednym z głównych producentów pomp beczkowych jest marka Lutz, który oferuje pompy wykonane z tworzywa sztucznego, aluminium, stali nierdzewnej.

Pompy beczkowe wykonane z tworzyw sztucznych PP lub PVDF, idealnie nadają się do pompowania różnego rodzaju chemikaliówrozcieńczonych kwasów i zasad, a także substancji agresywnych. Pompy wykonane z aluminium (modele Lutz Alu- ) sprawdzą się w dystrybucji różnego rodzaju olejów mineralnych. Pompy ze stali nierdzewnej (modele Lutz SS/NIRO-) dedykowane są do chemii agresywnej oraz substancji spożywczych.

Dodatkowo marka Lutz oferuje pompy w wykonaniu specjalnym; pompa Lutz RE przeznaczona do tzw. całkowitego drenażu, oraz pompy typu MP z funkcją mieszania medium znajdującego się w pojemniku. A do aplikacji, gdzie transportowane są substancje łatwopalne, oferuje pompy z silnikami w standardzie ATEX. W aplikacjach gdzie mamy do czynienia z cieczami lepkimi, stosowane są pompy beczkowe śrubowe ( np. pompa Lutz typu B)