/ autor: ekopomp / 03.01.2020

Lanca ssąca – zabezpieczenie przed suchobiegiem i inne zastosowania.

Standardowo lancę ssącą stosuje się w celu zabezpieczenia pompy przed suchobiegiem. Nie jest to jednak jedyna możlwiość zastosowania lancy.

Praca na sucho – kosztowne i nieopłacalne

Każdy, kto choć raz zetknął się z szeroko pojętą tematyką pompową, prawdopodobnie musiał też zmierzyć się z tematem suchobiegu pompy. Suchobieg  pompy to nic innego jak praca na sucho, czyli praca przy niewystarczającym napływie cieczy po stronie ssawnej, do elementu roboczego pompy: wirnika, membrany, tłoka. Praca pompy w takich warunkach jest bardzo niekorzystna dla samej pompy, co zazwyczaj kończy się jej uszkodzeniem. W większości sytuacji naprawa pompy jest na tyle kosztowna, że nieopłacalna. W efekcie kończy się wymianą pompy.

Lanca ssąca – zabezpieczenie pompy przed pracą na sucho

Na rynku dostępnych jest wiele elementów, które zabezpieczają pompę przed suchobiegiem. Różnią się one konstrukcja, a także ceną. Wielu producentów pomp oferuje zabezpieczenia dedykowane do ich urządzeń. Jednym z zabezpieczeń jest lanca ssąca. To najpopularniejsze rozwiązanie w przypadku pomp dozujących. Lanca montowana jest zazwyczaj w zbiorniku z cieczą, a jej długość musi być dopasowana do objętości i wysokości zbiornika. Możliwość późniejszej regulacji jest w określonym zakresie.

Lanca ssąca — prosta budowa, wiele zastosowań

Lanca to rurka, najczęściej z tworzywa sztucznego, którego górna część posiada końcówkę umożliwiającą podłączenie przewodu ssawnego pompy. Dolna część rurki zakończona jest sitkiem zabezpieczającym pompę przed zasysaniem zanieczyszczeń ze zbiornika. Powyżej sitka znajduje się sonda poziomu cieczy. W momencie braku cieczy w zbiorniku sonda poziomu wysyła sygnał i pompa zostaje zatrzymana. Zatem faktycznym elementem chroniącym pompę przed pracą na sucho jest — sonda poziomu cieczy. W górnej części lancy ssącej znajduje się jeszcze gumowa uszczelka, która pozwala na montaż lancy w niewielkich zbiornikach — kanistrach oraz system mocowania lancy do większych zbiorników. Wnętrze rurki lancy ssącej podzielone jest na dwie sekcje. W pierwszej części płynie zasysana ciecz, w drugiej zaś znajduje się przewód łączący do sondy poziomu.

Przykładowa lanca ssąca marki AQUA

Jak już zostało wspomniane, standardowym zastosowaniem lancy ssącej jest ochrona pompy przed pracą na sucho. Nie jest to jednak jedyne jej zastosowanie. Są roztwory, które w celu utrzymania ich stabilności wymagają ciągłego mieszania. To zaś wymaga montażu mieszadła w zbiorniku. W standardowym rozwiązaniu system ssący pompy zbudowany jest na elastycznym wężyku, na którym znajduje się kosz ssawny oraz zawór zwrotny. W przypadku gdy w zbiorniku jest lub będzie instalowane mieszadło, lepszym rozwiązaniem w celu zamontowania systemu ssącego, będzie wykorzystanie właśnie lancy ssącej. Jest ona elementem sztywnym, może więc zostać zamontowana w taki sposób, że łopatki mieszadła nie będą miały z nią kontaktu. Tym samym nie dojdzie do uszkodzenia i awarii elementu ssawnego, do którego często dochodzi w sytuacji wężyka elastycznego.

Innym przykładem możliwości zastosowania lancy ssącej jest zdalna sygnalizacja braku produktu chemicznego w zbiorniku. Wymaga to, co prawda zastosowania bardziej rozbudowanego systemu automatyki, jednak właśnie lanca ssąca jest jednym z jego elementów. Przykładem takiego rozwiązania może być myjnia samochodowa. Producenci myjni samochodowych montują lance w zbiornikach z chemią, umieszczając je na wysokości, która pozwala na czas reakcji obsługi myjni. W sytuacji braku roztworu w zbiorniku lanca ssąca przekazuje sygnał do sterownika, ten z kolei wysyła wiadomość SMS do obsługi serwisowej myjni. Warto zauważyć, że praca myjni nie jest systematyczna. Są dni, gdy klientów na myjni jest dużo, są i takie, gdy jest ich kilkoro. Wobec czego trudno z góry określić, w jakim czasie może braknąć czynnika w zbiorniku. Zautomatyzowany monitoring poziomu chemii w zbiornikach usprawnia pracę serwisu myjni, oszczędzając czas.

To tylko kilka przykładów możliwości zastosowania lancy ssącej, a zapewne jest ich więcej. Często zdarza się, że to sami użytkownicy znajdują jej nowe zastosowanie, o którym my — jako dostawcy, nie mieliśmy pojęcia.