Czy warto zainwestować we wkład piankowy? | EKOPOMP
/ autor: ekopomp / 09.02.2018

Czy warto zainwestować w piankowy wkład filtrujący tzw. melt blown?

Co oznacza – filtracja głęboka?

Filtracja głęboka (ang. depth filtration) to proces, w którym cały materiał filtracyjny uczestniczy w oczyszczaniu medium z zawieszonych w nim cząstek stałych. W tym modelu filtracji wyróżniamy dwa rodzaje wkładów filtrujących:

  • sznurkowe (ang. wound cartridges),
  • piankowe (ang. melt-blown cartridges).

Wkłady sznurkowe

Pierwsze wkłady sznurkowe zostały wprowadzone na rynek w latach 30. w Stanach Zjednoczonych, są prekursorem wszystkich następnych filtrów wykorzystujących włókno polipropylenowe.

Wkłady sznurkowe to wykłady, w których materiałem filtrującym najczęściej jest polipropylen, bawełna, włókno szklane czy włókno poliestrowe nawijane bezpośrednio wokół tzw. rdzenia. Przędza najbliżej rdzenia jest nawinięta najściślej wraz z oddalaniem się od wnętrza. Późniejsze włókna nawijane są stopniowo w coraz większej odległości od siebie. Dzięki takiemu wykonaniu tworzy się przestrzenie wychwytujące większe zanieczyszczenia na zewnątrz, a mniejsze bliżej znajdującego się wewnątrz rdzenia. Rdzeń odpowiedzialny jest za utrzymanie stabilnej i trwałej struktury wkładu filtracyjnego. Może być wykonany z różnych materiałów w zależności od aplikacji. Najbardziej popularne wykonania to rdzeń polipropylenowy oraz ze stali nierdzewnej.

Aby wkłady sznurkowe były efektywnym rozwiązaniem w usuwaniu niechcianych cząstek substancji, wymagana jest stosunkowo duża warstwa filtracyjna. Mimo że wkłady sznurkowe mają większą powierzchnię efektywną w porównaniu z wkładem piankowym, nie zapewniają najlepszej efektywności w oczyszczaniu filtrowanego medium. Niestety większość produkowanych wkładów sznurkowych nie trzyma norm i standardów, a zbyt słaba i cienka warstwa filtracyjna łatwo ulega uszkodzeniom, co powoduje, że przepuszcza cząstki stałe.

Wkłady sznurkowe będą użyteczne przy filtracji wstępnej wody rzecznej, wody zanieczyszczonej czy wody poprocesowej. Jednak w przypadku filtracji wody pitnej, wody używanej w procesach spożywczych czy chemicznych nie sprawdzą się.

Wkłady piankowe (tzw. melt blown) – postęp w dziedzinie filtracji

Wkłady piankowe, inaczej nazywane też wkładami włóknikowymi, wykonane techniką melt blown, są znacznym postępem w technice filtracji. Nowoczesna technika melt blown polega na wytwarzaniu wstęg polimerowych przy pomocy powietrza, które rozdmuchuje stopiony polimer. Tak powstałe mikrowłókno o grubości około 0,1-2 µm nawijane na bęben. Ten jednoetapowy proces pozwala na otrzymywanie wysokowydajnych wkładów filtracyjnych niewymagających wewnętrznego rdzenia, jak wkłady sznurkowe, gdyż owijające się wokół siebie włókna są ściśle dopasowane i tworzą zwartą, stabilną konstrukcję.

Nowoczesne wkłady piankowe są wykonane z odmiennych warstw z rożną gęstością, dzięki manipulacji rozmiarem włókna polimerowego, prędkością obrotu bębna czy natężenia rozmachującego mikrowłókno powietrza. Kończące nasady są zespolone termicznie bez użycia klejów ani specjalnych spoiw, gdyż zespolenie termiczne wytwarza bardzo silne dopasowanie końcowych nakładek. Zasadniczo od wkładów sznurowych melt blown wyróżniają się dokładniejszą i zróżnicowaną w mikronach dokładnością filtracji oraz brakiem piany pojawiającej się przez przy pierwszym użyciu wkładów sznurowych. Powstająca piana wynika z użycia przy produkcji wkładów sznurkowych środka antystatycznego. Brak rdzenia nie wymaga uwzględnianie kompatybilności chemicznej względem filtrowanego medium.

Wkłady melt blown posiadają wyjątkowo dużą odporność chemiczną i mogą zostać użyte w wielu aplikacjach filtrujących, np. będą idealnym rozwiązaniem do oczyszczania i zatrzymywania zanieczyszczeń w wodzie źródlanej, pitnej przy odwróconej osmozie czy wodzie używanej do procesów farmaceutycznych.

Zalety wkładów piankowych Melt blown Aqua:

  • specjalne wkłady filtrujące serii FRN z efektywnością filtrowania aż do 95%, dzięki zastosowaniu różnych warstw z odmienną gęstością co gwarantuje najlepszą skuteczność!
  • nominalny zakres dokładność filtracji o 1 do 90 mikronów,
  • długość od 5” do 40”,
  • struktura stopniowanych porów poprawia pojemność i filtrację zanieczyszczeń,
  • produkowane w Europie,
  • wysoka wydajność i ciągła zdolność wewnętrznej absorpcji zanieczyszczeń w całej objętości wkładu,
  • stabilna i trwała konstrukcja,
  • nie pozostawia cząstek ani pozostałości wkładu filtrującego w przefiltrowanym medium,
  • specjalnie dla procesów farmaceutycznych wkłady piankowe z efektywnością aż 99,99% (typ FRA),

Podsumowując jeżeli w danej aplikacji wymagana jest wysoka jakość i skuteczność filtracji warto zainwestować w dokładną i skuteczną formę filtracji i zakupić nowoczesny filtr piankowy. Przy wyborze najlepiej skonsultować się z fachowym działem technicznym, który dobierze odpowiedni mikronaż i wydajność wkładu filtrującego.

Typowe aplikacje wykorzystujące filtrację głęboką:

  • przemysł spożywczy,
  • branża kosmetyczna i farmaceutyczna,
  • przetwórstwo rybne,
  • przemysł chemiczny i petrochemiczny,
  • galwanizacja, malarnie przemysłowe,
  • biotechnologia.