/ autor: ekopomp / 19.12.2018

Działanie, budowa i zastosowanie pomp membranowych

Pompa membranowa to jeden z najbardziej uniwersalnych typów pomp przemysłowych z uwagi na możliwość dopasowania materiałów konstrukcji do szerokiego spektrum cieczy, łatwości w obsłudze i eksploatacji oraz stosunkowo niskiej awaryjności. Pompy membranowe zaliczają się do rodziny pomp wyporowych. W większości przypadków napędzane są przez sprężone powietrze, rzadziej – za pomocą silnika elektrycznego.

Zasada działania pompy membranowej

Zasada działania pomp membranowych polega na przetłaczaniu medium przez kolektory pompy za pomocą dwóch membran, zamocowanych na dwóch końcach wału, który umieszczony jest centralnie w pompie. Układ zaworów powietrznych w napędzie pompy wprawia wał wraz z membranami w ruch posuwisto-zwrotny. Podczas każdego cyklu ciśnienie powietrza z tyłu membrany wypycha znajdującą się w komorze ciecz, w stronę kolektora tłocznego, a zawory zwrotne zapobiegają cofaniu się cieczy w pompie. Ciśnienie tłoczenia po stronie medium jest równe ciśnieniu przed membraną, czyli takie, jakie podawane jest na zasilaniu napędu pneumatycznego. By zapobiec powstaniu zbyt dużego ciśnienia na instalacji, a co za tym idzie, powstania tzw. uderzenia hydraulicznego stosuje się zawory bezpieczeństwa. Cofająca się membrana wytwarza podciśnienie po stronie ssawnej pompy, co powoduje samoczynne zasysanie medium.

Pompy pneumatyczne podczas pracy nie wymagają chłodzenia ani smarowania, co pozwala na bezawaryjną pracę pompy na sucho.

Schemat budowy pompy membranowej – EKOPOMP

Istotne jest, że pompowana ciecz nie ma żadnego kontaktu ze źródłem zasilania, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem przy konieczności tłoczenia różnego rodzaju kwasówchemikaliówfarb, olejów, materiałów ściernych lub substancji spożywczych.

Możliwości zastosowań pomp membranowych

W zależności od rozmiarów pompy możliwe jest tłoczenie cieczy gęstych oraz lepkich, w zakresie lepkości 1 – 25 000 cPs. Pompy pneumatyczne dostępne są w różnych wariantach wykonania materiałowego. Sam korpus pompy może być wykonany z żeliwa, aluminium, stali nierdzewnej, polipropylenu lub tworzywa PVDF. Membrany wykonane są najczęściej z gumy NBREPDMNeoprenu lub Teflonu.

Możliwe jest również pompowanie mediów z zawartością cząstek stałych. W zależności od rozmiaru pompy oraz zastosowanych zaworów zwrotnych – kulowe lub klapowe, przepustowość ciał stałych waha się od 2 do 50 mm średnicy. Z uwagi na zasilanie pneumatyczne, a także brak kontaktu pompowanej cieczy z napędem pompy, większość pomp membranowych w standardzie posiad wykonanie ATEX – co pozwala na zastosowanie pomp w obszarze zagrożonych wybuchem.

Należy pamiętać, że pompa membranowa pracuje cyklicznie, wskutek czego występuje zjawisko pulsacji medium w przewodach ssawnych oraz tłocznych. Istnieje możliwość zredukowania tego zjawiska, poprzez zastosowanie tłumików pulsacji, które pozwalają na redukcję pulsowania nawet do 70-80%.

Podsumowując, pompy membranowe dzięki szerokiej gamie wykonania materiałowego oraz zdolności do praktycznie bezobsługowej pracy (samozasysanie, praca na sucho) idealnie nadają się do zastosowań w przemyśle m in. spożywczym, chemicznym. Dodatkowym plusem pomp membranowych jest fakt, że posiadają stosunkowo małą ilość części zamiennych, a ich naprawa i konserwacja nie jest skomplikowana.

Pompy membranowe – oferta Ekopomp

Posiadamy w ofercie wiele typów pomp membranowych, sprawdzonych producentów takich jak: Sandpiper, Debem, La Fonte, Caffini, które stosowane są w różnych gałęziach przemysłu. Dzięki bezpośredniej współpracy z producentami i przedstawicielami oferujemy dostęp do pomp oraz urządzeń, a także części zamiennych. Szukasz rozwiązania pod daną apliakcję – skontaktuj się z naszym działem doradców.