/ autor: ekopomp / 07.06.2017

Filtry narurowe – budowa i przebieg filtracji

Filtry narurowe stosowane są pojedynczo lub w szeregowym układzie. Są wszechstronne, a ich funkcję określa zastosowany wkład filtracyjny.

Budowa filtra montowanego na rurociągu

Standardowy filtr narurowy 3-elementowy składa się z głowicy z przyłączami, klosza oraz pierścienia. Warto wspomnieć, że filtr może być również 2-elementowy, czyli składający się z głowicy i montowanej do niej klosza, bez specjalnego pierścienia.
Głowica wykonana jest zazwyczaj z tworzywa sztucznego, np. PP (polipropylenu), ale również może zostać wykonana z brązu, stali nierdzewnej, co jest przydatne zwłaszcza w aplikacjach wysokotemperaturowych. W głowicy mieszczą się dwa gwinty wewnętrzne, na życzenie klienta mogą być wykonane z mosiądzu. Pierwszy to króciec wejściowy, przez który wprowadzana jest ciecz zanieczyszczona. Drugi to tzw. przyłącze wyjściowe, przez które wyprowadzane jest medium przefiltrowane. Bardzo ważnym elementem głowicy jest odpowietrznik (tzw. zawór odpowietrzający) umieszczany zazwyczaj w jej górnej części. Jego zadaniem jest usuwanie powietrza, jakie zebrało się po wymianie wkładu, aby zachować wysoką sprawność filtracji.
Rys. 1. Budowa filtra montowanego na rurociągu

Cały proces filtracji przebiega wewnątrz klosza zamocowanego za pomocą pierścienia do głowicy. Pomiędzy głowicą a kloszem znajduje się o-ring – specjalny elastomer, który zapewnia szczelność łączenia. Oprócz obudowy oraz wkładu filtrującego filtra klient może wybrać wyposażenie opcjonalne:

  • klucz – umożliwiający łatwą i prostą wymianę wkładu,
  • płytka mocująca do ściany – szczególnie istotne rozwiązanie przy stosowaniu większego filtra, by nie obciążać ciężarem rurociągu.

Proces filtracji

Zasadniczym i najważniejszym elementem każdego filtra jest wkład filtracyjny. To od jego wyboru oraz rodzaju zależy zasadniczo proces filtracji. W celu zobrazowania jak przebiega filtracja wewnątrz filtra przyjrzyjmy się rys. 2. Zakładamy, że naszym celem jest zilustrowanie procesu filtracji zanieczyszczonej wody.

Zanieczyszczona woda wpływa do wnętrza filtra za pomocą przyłącza wejściowego (1) do wnętrza klosza (2), w którym znajduje się wkład filtracyjny, np. sznurkowy (3). Woda przepływa wzdłuż całej powierzchni wkładu filtrującego. Zanieczyszczenia zostają zatrzymane na jego zewnętrznej powierzchni, a przez powierzchnię wkładu przepływa woda pozbawiona cząstek o określonej średnicy w zależności od dokładności filtracji wybranego wkładu. Oczyszczona woda wydostaje się przez głowicę za pomocą przyłącza (4).

Rys. 2. Proces filtracji zanieczyszczonej wody

Co to jest Mikron?

Dokładność filtracji podajemy w mikronach. Mikron to skrót od 1/1000000 metra, czyli mikrometr. W zależności od rodzaju wkładu, otrzymamy inną dokładność filtracji.

Przykład: Poliamidowy wkład siatkowy o dokładności 250 mikronów o wys. 5” i przepływie nominalnym 1750 l/min przepuści cząstki mniejsze niż 0,25 mm. Poliamidowy wkład siatkowy o dokładności 80 mikronów o wys. 5” i przepływie nominalnym 2250 l/min przepuści cząstki o średnicy nie większej niż 0,08 mm. Przepływ nominalny zależy od stosowanego wkładu – im dokładniejsza filtracja, tym mniejszy przepływ przy takiej samej wysokości wkładu. W przypadku wkładu siatkowego wynika to z gęstszego upakowania siatki nylonowej.

W ofercie EKOPOMP dostępny jest szeroki wybór wkładów:

  • wkład piankowy
  • wkład siatkowy
  • wkład sznurkowy
  • wkład węglowy
  • wkład polietylenowy (pofałdowany)
  • wkład nylonowy
  • wkład ze stali nierdzewnej
  • wkład polifosforanowy (zmiękczający wodę)