Jak działa zbiornik hydroforowy? | EKOPOMP
/ autor: ekopomp / 26.05.2015

Jak działa zbiornik hydroforowy?

Zbiornik hydroforowy jest naczyniem służącym do magazynowania wody Na rynku dostępne są zbiorniki hydroforowe przeponowego i zbiorniki bez przepony. Wyjaśniamy, na czym polega zasada ich działania oraz podpowiadamy, na co zwrócić uwagę decydując się na zakup. 

  1. Zasada działania zbiornika hydroforowego
  2. Budowa zbiornika membranowego
  3. Jak działa zbiornik przeponowy?
  4. Zastosowanie zbiornika hydroforowego
  5. Top 5 porad przed zakupem zbiornika hydroforowego

Zbiorniki hydroforowe, zarówno membranowe, jak i ocynkowane, stosuje się w instalacjach zaopatrzenia wody, w gospodarstwach domowych, zakładach rzemieślniczych czy innych obiektach. Zbiornik hydroforowy w połączeniu z pompą, czujnikiem ciśnienia i zaworami tworzy zestaw urządzeń zwany hydroforem.

Zasada działania zbiornika hydroforowego

Zbiornik hydroforowy nazywany jest również zbiornikiem ciśnieniowym. Jak działa zbiornik hydroforowy? Zasada ta jest prosta. Zbiornik wypełniany jest częściowo wodą, na której powierzchni znajduje się tzw. sprężone powietrze. Pompowana do zbiornika woda powoduje zmniejszenie powierzchni, którą w zbiorniku zajmuje powietrze, a co za tym idzie, jego sprężanie. W zbiorniku wzrasta ciśnienie, wywierające nacisk na powierzchnię wody, wypychając ją ze zbiornika. Presostat, czyli czujnik ciśnienia, automatycznie wyłącza pompę w momencie osiągnięcia maksymalnego ciśnienia w zbiorniku. 

Otwarcie zaworów (np. odkręcenie kranu) sprawia, że sprężone powietrze wypycha wodę ze zbiornika, dając ciśnienie w sieci wodociągowej. Jednocześnie poziom wody w zbiorniku obniża się, co powoduje spadek ciśnienia – a powietrze rozpręża się. Po osiągnięciu minimalnego ciśnienia presostat ponownie załącza pompę hydroforową, która ponownie napełnia zbiornik wodą, aż do osiągnięcia maksymalnego ciśnienia i cykl się powtarza.

Schemat działania zbiornika hydroforowego

Zbiornik hydroforowy może być wykonany ze stali węglowej i pokryty specjalną emalią chroniącą przed korozją, wykonany ze stali nierdzewnej lub wykonany z tworzywa. Zbiornik ciśnieniowy jest nowoczesnym rozwiązaniem zapewniającym odpowiednie ciśnienie wody w wielu gospodarstwach domowych.

Budowa zbiornika membranowego

Zbiornik membranowy składa się ze zbiornika oraz umieszczonej wewnątrz membrany. Membrana zazwyczaj wykonana jest z odpornej gumy EPDM lub butylu. Wewnętrzna membrana wydziela w zbiorniku wewnątrz dwie przestrzenie. Przestrzeń wewnątrz membrany służy do magazynowania wody. Z kolei przestrzeń stworzona przez elastyczną przeponę i wnętrze zbiornika to tzw. strefa powietrzna, która wypełniona jest powietrzem lub gazem np. azotem. Zbiornik wyposażony jest w specjalne przyłącza do instalacji. 

Jak działa zbiornik przeponowy?

Zasada działania zbiornika membranowego opiera się na dwóch strefach – tzw. komorze powietrznej i komorze wodnej.

Komorę wodną tworzy wnętrze gumowego zbiornika, które wypełnia się wodą powodując rozciągnięcie się membrany w stronę komory powietrza, zmniejszając jej objętość. Powietrze lub gaz wypełniający komorę powietrza, działa jak amortyzator i utrzymuje ciśnienie wody w systemie. Przykładowo – jeżeli użytkownik odkręci kran w instalacji, sprężone powietrze zapewnia odpowiednie ciśnienie w instalacji wybuchając wodę pod ciśnieniem ze zbiornika.

Zastosowanie zbiornika hydroforowego

Zbiornik hydroforowy pełni kluczową funkcję w instalacjach przy domach jednorodzinnych, budynkach mieszkalnych, gospodarstwach rolnych oraz zakładach przemysłowych, między innymi wykorzystywany jest w poniższych aplikacjach:

  1. magazynowanie wody pitnej na potrzebny prywatnych użytkowników,
  2. magazynowanie wody technologicznej dla zakładów przemysłowych i wodociągów,
  3. utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w instalacji wodociągowej,
  4. zbiornik hydroforowy wraz z pompą i wyłącznikiem ciśnieniowym tworzy zestaw hydroforowy, który zapewnia stałe ciśnienie w instalacji wodnej oraz ochronę pompy przed nadmiernym przeciążeniem.

Top 5 porad przed zakupem zbiornika hydroforowego

Codziennie otrzymujemy od naszych Klientów bardzo dużo wiadomości i pytań jak dobrać odpowiedni zbiornik hydroforowy, dlatego idąc naprzeciw Waszym oczekiwaniom przygotowaliśmy krótki poradnik, który pozwoli lepiej przygotować się do zakupu odpowiedniego zbiornika hydroforowego.

1. Pojemność zbiornika hydroforowego 

Wybór odpowiedniej pojemności zbiornika hydroforowego to podstawowy kluczowy aspekt. Jeżeli zbiornik hydroforowy będzie używany w domu jednorodzinnym, należy wziąć pod uwagę liczbę mieszkańców. Nasze doświadczenia pokazują, że często doradzane są zbyt duże zbiorniki przeponowe do instalacji domowych. Odpowiednia pojemność zbiornika również jest ważna dla współpracującej z nim pompy elektrycznej. Zbyt mały zbiornik to zbyt częste uruchamianie się pompy hydroforowej, które wpłynie na jej zużycie. 

2. Maksymalne ciśnienie robocze

Producent zawsze podaje maksymalne ciśnienie, powinno ono być zgodnie z parametrami instalacji wodociągowej. 

3. Materiał i rodzaj membrany

Materiał membrany w przypadku wykorzystywania zbiornika hydroforowego dla celów pitnych powinien być nietoksyczny oraz posiadać odpowiednie atesty PZH, CE. Warto sprawdzić, czy istnieje możliwość wymiany membrany w zbiorniku. Zainwestowanie w odpowiedni zbiornik hydroforowy z wymienną membraną pozwala na długoletnie użytkowania przy niskich kosztach ewentualnej wymiany membrany. 

4. Materiał zbiornika hydroforowego 

Polecamy zbiorniki, które są odporne na korozję. Powinny posiadać odpowiednie certyfikaty CE, powłoka emaliowana lub epoksydowa w przypadku zbiorników ze stali węglowej powinna mieć odpowiednią grubość.

5. Producent i gwarancja 

Obecnie jest dostępnych wiele producentów zbiorników hydroforowych. Rekomendujemy zbiorniki hydroforowe tylko od sprawdzonych, polskich lub europejskich producentów. Takie produkty posiadają odpowiednie certyfikaty oraz gwarancję, że wyroby są wysokiej jakości. 

Zbiorniki przeponowe europejskich producentów posiadają wymienne membrany, dzięki czemu koszty eksploatacji są niskie i mogą służyć wiele lat. 

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem zbiornika hydroforowego do swojego domu lub gospodarstwa, skorzystaj z pomocy technicznej naszej doświadczonych specjalistów. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i dobierzemy odpowiedni zbiornik do wymagań instalacji.