Pompy do ścieków surowych

Pompy ABS do ścieków

ABS Sulzer Piranha PE

Pompy ABS do ścieków

ABS Sulzer Piranha S

Pompy ABS do ścieków

ABS Sulzer AS 0530 – 0841

Pompy ABS do ścieków

ABS Sulzer IP 900

Pompy do ścieków

ABS Sulzer MF 154-804

Pompy do ścieków

ABS Sulzer MF 154HW

Pompy do ścieków

ABS Sulzer MF VO

Pompy do ścieków

ABS Sulzer Piranha 08-09

Pompy do ścieków

ABS Sulzer Robusta 200, 300

Pompy do ścieków surowych to zazwyczaj pompy zatapialne o konstrukcji pozwalającej na pompowanie medium z dużą zawartością ciał stałych. Pompy do ścieków powinny charakteryzować się możliwością pracy ciągłej, dużą odpornością na ścieranie i możliwie długą bezawaryjną pracą.

Czym są ścieki surowe?

Ścieki surowe / komunalne to wszystkie rodzaje nieczystości, które trafiają do oczyszczalni ścieków i nie zostały jeszcze poddane żadnemu procesowi oczyszczania. Ścieki surowe są mieszaniną nieczystości bytowo-gospodarczych, przemysłowych, rolniczych, chłodniczych czy wód opadowych.

Pompa do ścieków surowych – cechy konstrukcyjne

Pompy do ścieków surowych wykonane są zazwyczaj z dobrych jakościowo materiałów takich jak żeliwo czy stal nierdzewna z uwagi na trudne warunki w jakich pracują. Zlokalizowane są najczęściej w przydomowych studzienkach oraz przepompowniach, tłoczniach ścieków jako część infrastruktury kanalizacyjnej lub na samej oczyszczalni.

Wirniki

Z uwagi na różne rodzaje nieczystości mogące znajdować się w pompowanych ściekach, pompy wykorzystywane do tłoczenia ścieków zazwyczaj posiadają wirniki o konstrukcji pozwalającej na swobodny przepływ większych zanieczyszczeń przez pompę. Są to wirniki kanałowe, jedno- lub wielokanałowe oraz wirniki typu Vortex.

Sterowanie

Pompy do ścieków surowych sterowane są w zależności od wielkości przepompowni poprzez zewnętrzne szafy sterownicze, kontrolujące wiele parametrów pracy pompy, lub, w przypadku mniejszych pompowni, stosowane jest sterowanie poprzez zintegrowany wyłącznik pływakowy w pompie (sterowanie pracą w zależności od poziomu ścieków w studzience).

Rozdrabniacz

W wyjątkowych sytuacjach stosowane są również pompy do ścieków surowych z tzw. młynkami lub rozdrabniaczami. Są to montowane na wlocie ssawnym noże tnące lub układ noży (młynek), który ma za zadanie rozdrobnić zanieczyszczenia w ściekach przed dostaniem się do komory wirnika pompy i w teorii eliminować ryzyko zatkania pompy/rurociągu. Należy jednak pamiętać, że takie pompy stosuje się tylko w sytuacjach, gdzie jest to konieczne (np. instalacje kanalizacyjne, ciśnieniowe), lub tam, gdzie znany jest dokładny skład ścieków wraz z możliwymi zanieczyszczeniami stałymi. Jest to bardzo istotne, gdyż układy tnące w pompach nie są w stanie poradzić sobie z niektórymi zanieczyszczeniami.

Jaką pompę do ścieków surowych wybrać?

Dobór pompy do ścieków surowych (komunalnych) zależy od rodzaju pochodzenia pompowanego medium, ilości napływających ścieków oraz lokalizacji pompowni. Na wybór odpowiedniego urządzenia w pewnych przypadkach będzie miała wpływ również temperatura ścieku oraz skład chemiczny. Pompy ściekowe to urządzenia raczej bezobsługowe, dobrze dobrana pompa z odpowiednim sterowaniem powinna pracować praktycznie bezobsługowo i bezawaryjnie.

Zachęcamy każdy wybór pompy do ścieków skonsultować z działem technicznym, który zaproponuje odpowiednie rozwiązanie – zapraszamy do składania zapytań ofertowych.