Pedrollo F pompy normowe
/ autor: ekopomp / 28.01.2021

Pedrollo F — pompy normowe EN 733

Typoszereg pomp F marki Pedrollo to szeroka gama pomp znormalizowanych dla zastosowań przemysłowych. W ramach typoszeregu F producent oferuje wiele typów pomp, w tym także pompy w wykonaniu ze stali nierdzewnej AISI 316 (typ F-I), pompy z silnikiem lub bez silnika (typ FG).

Pompy Pedrollo F spełniają normę EN733 (EU Regulation Nr 547/2012) pod względem wymiarów korpusu pompy i średnicy przyłączy. Oznacza to, że pompy F są zamiennikami 1:1 (względem wymiarów przyłączeniowych korpusu hydraulicznego) pomp o bliźniaczej konstrukcji innych producentów, spełniających opisaną normę.

Pompy normowe F z silnikiem

W grupie pomp z silnikiem producent oferuje 3 typy pomp — F, F4 oraz F-I. Pedrollo F to pompy odśrodkowe o maksymalnej wydajności do 360 m3/h oraz maksymalnej wysokości podnoszenia na poziomie 98 m H2O. Korpus pomp F wykonany jest z żeliwa, wirnik zaś w zależności od modelu: z mosiądzu lub żeliwa. W standardzie uszczelnienie mechaniczne w wykonaniu: ceramika/Grafit/NBR. Pompy F przeznaczone są do pompowania mediów czystych, niezawierających zanieczyszczeń stałych. Maksymalna temperatura medium +90°C. Typ Pedrollo F4 to pompy bliźniacze do pomp F, z tym że skonfigurowane z silnikiem 4-polowym (1450 obr/min). Typ ten dedykowany jest do instalacji transferowych, gdzie jest potrzeba uzyskania dużej wydajności przy stosunkowo niskim ciśnieniu. Maksymalna wydajność pomp F4 wynosi 180 m3/h. Maksymalna wysokość podnoszenia na poziomie 24 m H2O.

W standardzie pompy normowe Pedrollo F dostarczane są z silnikami 2 lub 4 polowymi, w standardzie IE o klasie izolacji F i stopniu ochrony IP 55, w wersji trójfazowej lub jednofazowej (z ograniczeniem do mocy 1.5 kW), częstotliwości 50 Hz, a także na zamówienie o częstotliwości 60 Hz. Silniki te przystosowane są do współpracy z falownikiem.

Pedrollo F-I pompy normowe ze stali AISI 316

Innym typem pomp skonfigurowanych z silnikiem są pompy Pedrollo F-I. To pompy z typoszeregu F z korpusem i wirnikiem wykonanym ze stali nierdzewnej AISI 316. Maksymalna wydajność pomp F-I sięga 132 m3/h, a maksymalna wysokość podnoszenia jest na poziomie 38 m H2O. W typie F-I zastosowano uszczelnienie mechaniczne w wykonaniu: węglik krzemu/węglik krzemu/Viton. Wykonanie pomp normowy F-I pozwala na zastosowaniu pomp do tłoczenia mediów czystych, agresywnych, które są kompatybilne z materiałami zastosowanymi w konstrukcji pompy.

Pedrollo FG pompy normowe bez silnika

Pompy typu FG2 oraz FG4 to pompy bliźniacze do typów F, oraz F4, przy czym dostarczane są z wolną końcówką, czyli bez silnika. Umożliwia to na skonfigurowanie pompy normowej z niestandardowymi napędami, takimi jak silniki spalinowe czy pasy klinowe.

Zastosowanie pomp normowych typu F

Pompy typu F znajdują zastosowanie w instalacjach dystrybucji i zaopatrzenia w wodę, instalacjach podnoszenia ciśnienia, systemach nawadniania (rolnictwo), przemysłowych urządzeniach myjących, systemach gaśniczych oraz instalacjach cyrkulacji wody lodowej systemów chłodniczych, a także innych instalacjach przemysłowych zgodnych z przeznaczeniem pompy.