Pompy perystaltyczne (pompy jelitowe) to kategoria specjalistycznych urządzeń przemysłowych, stosowanych do przetłaczania mediów głównie o podwyższonej gęstości, lepkości oraz chemikaliów. Pompy te znajdują również zastosowanie w procesach, gdzie istotnym elementem jest dokładność i stabilność uzyskiwanych przepływów.
Konstrukcja pomp perystaltycznych opiera się na dwóch głównych elementach. Pierwszym elementem jest napęd pompy – składający się z silnika elektrycznego oraz przekładni planetarnej, która pozwala na regulację obrotów pompy, a przez to dostosowanie osiąganych parametrów pracy (w tego typu pompach zazwyczaj nie przekracza się 90 obr/min). Drugim elementem jest część hydrauliczna pompy, która składa się z rolek tłocznych oraz węża (jelita), mającego bezpośredni kontakt z pompowanym medium. Przestrzeń pomiędzy wężem a rolkami wypełniona jest gliceryną. Pełni ona rolę chłodziwa.
Zasada działania pompy jelitowej polega na przesuwaniu medium, które znajduje się w specjalnym grubościennym wężu, za pomocą obrotowej głowicy z rolkami, które go dociskają. Cykliczne otwarcia węża tłocznego powodują powstanie podciśnienia po stronie ssawnej pompy, a to sprawia, że pompa ma bardzo dobre własności samossące.
Jelita do pomp perystaltycznych AQUA DG TEC
Tego typu rozwiązanie pozawala na osiąganie zarówno dużych wydajności (do 150 m³/h), jak i dużego ciśnienia tłoczenia (do 15 bar) w zależności od wielkości korpusu hydraulicznego oraz zastosowanego napędu (moc silnika, ilość obrotów). Podczas przesuwu rolek po wężu, w wyniku tarcia powstają bardzo wysokie temperatury. Dlatego istotną kwestią jest kontrola nie tylko poziomu gliceryny, ale i jej jakości (wypełnia ona przestrzeń głowicy). Zadaniem gliceryny jest odbieranie ciepła. Jest ona także czynnikiem smarującym części obrotowe pompy. Zmiana konsystencji, koloru lub pojawienie się zabrudzeń w chłodziwie może być przesłanką do stwierdzenia usterki w postaci uszkodzenia węża tłocznego – medium przedostaje się do chłodziwa.
Dodatkowym atutem zastosowania medium chłodząco-smarującego jest możliwość bezawaryjnej pracy pompy na sucho. Konstrukcja pompy poprzez odpowiednią automatykę pozwala na pracę pompy w obu kierunkach.
Podsumowując, bardzo dobre zdolności samossące, możliwość pracy na sucho, możliwość doboru materiału węża tłocznego do medium, zdolność pompowania mediów o zwiększonej gęstości, lepkości decyduje, że pompy jelitowe idealnie nadają się do tłoczenia osadów, szlamów, farb, chemikaliów, a zatem znajdują zastosowanie w zakładach gospodarki ściekowej i wodnej, przemyśle farmaceutycznym oraz spożywczym.
Co więcej, pompy perystaltyczne są alternatywą w aplikacjach, gdzie standardowe pompy wirowe nie mogą być stosowane ze względu na parametry fizykochemiczne medium, a także zamiennikiem pomp membranowych w przypadku braku dostępu do sprężonego powietrza lub jego zbyt niskimi parametrami.