/ autor: ekopomp / 27.02.2019

Pompy KNOLL w układach chłodząco-smarujących

Układy chłodząco-smarujące to kluczowy element w obróbce metali. W standardowych układach chłodzących pompowanie chłodziwa odbywa się za pomocą pomp odśrodkowych o różnej konstrukcji, dobranych w zależności od pożądanego przepływu objętościowego, stopnia i rodzaju zanieczyszczeń chłodziwa oraz rodzaju instalacji. Warto jednak pamiętać, że dobór optymalnego rozwiązania jest zależny przede wszystkim od cech koncepcyjnych i konstrukcyjnych samej aplikacji. KNOLL jest czołowym producentem specjalizującym się w projektowaniu i dostarczaniu systemów przenoszenia i filtracji chłodziwa, mającym swoją siedzibę w Niemczech, w miejscowości Bad Saulgau. W ostatnich latach, asortyment producenta znacznie się poszerzył. KNOLL wykorzystał własne pomysły w projektowaniu, opierając się na doświadczeniu z produkcji pomp chłodziwa na własny użytek.

W systemach obróbczych mamy dwa kluczowe procesy wymagające zastosowania pomp odśrodkowych, dlatego też oferta KNOLL została podzielona na trzy obszary:

  • pompy do czystego chłodziwa (zasilające maszyny chłodzące w czyste chłodziwo);
  • urządzenia pompujące do zanieczyszczonego odpadami po obróbczymi medium (transportujące mieszaninę wiórów z chłodziwem do filtra lub separatora);
  • pompy z systemem rozdrabniającym.

Modułowa konstrukcja oraz dłuższa żywotność

Doświadczenie producenta przełożyło się na udoskonalenie pomp wpływające na ich wydajność, ekonomię i dłuższą żywotność. Jednym z rozwiązań KNOLL jest modułowa konstrukcja hydrauliki i silnika. Takie rozwiązanie przekłada się bezpośrednio na szybszą realizację zamówień, a w rezultacie na krótsze terminy dostaw. Jednak najważniejszym ulepszeniem konstrukcji pomp jest wprowadzenie znormalizowanych silników o różnej klasie wydajności, które zostały zdefiniowane we współpracy z firmą Siemens. KNOLL dąży do udoskonalenia pomp odśrodkowych pod względem energooszczędności. Jednym z celów działania jest dbałość o lokalny ekosystem, dlatego producent zaprojektował pompy, które mogą być wyposażone w przetwornicę częstotliwości (zamontowana na obudowie silnika), rekomendowaną w aplikacjach ze zmieniającym się zakresem przepływu i ciśnienia. Kolejna zaleta to możliwość zapisu informacji za pomocą systemu wbudowanym w urządzeniu sterującym, co zapewnia optymalną adaptację wydajności pompy do zapotrzebowania, a to na oszczędność energii elektrycznej w ujęciu rocznym.

Udoskonalenia oraz nowe koncepcje

KNOLL nie tylko udoskonala obecnie oferowany asortyment, ale wprowadza również nowe produkty. Jesienią 2018 roku premierę miała odśrodkowa pompa samozasysająca BS 40. Zaletą pompy BS 40 jest samoczynne odpowietrzanie się, dzięki czemu pompa może być stosowana również w płaskich przenośnikach wiórów, gdzie zwykle występuje niski poziom cieczy. Ponadto pompa BS 40 bezproblemowo pompuje cząstki ścierne. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu ulepszonego i bardziej odpornego uszczelnienia mechanicznego. Z jednej strony wykorzystano materiał, który jest odporniejszy od standardowej uszczelki, z drugiej jest on instalowany w taki sposób, że pracownik obsługi technicznej może go łatwo i szybko wymienić.