/ autor: ekopomp / 23.08.2018

BS40 – nowa pompa odśrodkowa marki KNOLL

Podczas Międzynarodowych Targów Obróbki Metali AMB 2018 w Stuttgarcie marka KNOLL zaprezentuje nowo opracowaną, samozasysającą pompę KNOLL BS 40To specjalnie zaprojektowana pompa przeznaczona do transportowania cieczy chłodząco-smarujących, stosowana głównie w systemach transportu wiórów.

Standardowe pompy odśrodkowe, by zacząć pompować ciecz wolną od powietrza, wymagają wstępnego zalania. W płaskich przenośnikach, gdzie zwykle obserwujemy niski poziom cieczy, wymagane jest specjalne rozwiązanie. Może nim być pompa odśrodkowa, która sama się odpowietrza. Dodatkowy problem pojawia się, gdy pompowanym medium jest smar chłodzący – cząstki stałe. Nawet jeśli filtr o dokładności mniejszej niż 1/10 mm jest podłączony przed ssaniem, w emulsji lub oleju pozostanie frakcja o niskiej zawartości wiórów, która może spowodować w krótkim czasie uszkodzenie pompy.

W odpowiedzi na te problemy, marka KNOLL Maschinenbau opracowała własną samozassysającą pompę odśrodkową – BS 40. Krótki czas odpowietrzania, wysokiej jakości materiały konstrukcji, przepływ w zakresie 140-3201 l/min, maksymalne ciśnienie 2 bary – to tylko kilka cech wyróżniających nową pompę KNOLL.

Projektanci KNOLL dołożyli starań, by pompa BS 40 była wydajna, funkcjonalna, a zarazem łatwa w konserwacji. W osiowym uszczelnieniu czołowym zastosowano materiał bardziej odporny niż w przypadku standardowych uszczelek w pompach wodnych. Dołożono również starań, aby konstrukcja pompy pozwalała na szybką i łatwą wymianę uszczelnienia. Co więcej, wykonawcy uwzględnili w projekcie takie szczegóły jak sygnalizator świetlny dla czujnika wycieku, który zasygnalizuje natychmiast w przypadku uszkodzenia uszczelnienia.

Podobnie jak w przypadku większości pomp KNOLL, model BS 40 przystosowany jest do pracy z przetwornicą częstotliwości, która reguluje poziom cieczy na zadanym poziomie. Zapobiega to zbyt częstym załączaniu i wyłączaniu pompy, chroni komponenty (zwłaszcza osiowe uszczelnienie czołowe) oraz zapewnia dużą wydajność energetyczną – unikamy strat mocy na dławiku. Modułowa budowa pompy BS 40 zapewnia szybką dostępność silników z magazynu, konfigurowanych wspólnie z marką Simens.