Wielostopniowe pompy odśrodkowe są obecnie najpopularniejszym typem pomp na rynku, a wynika to z ich szerokiego zakresu przepływu przy wysokim ciśnieniu oraz energooszczędności. Te cechy w połączeniu z dość prostą budową oraz łatwą konserwacją czyni pompy odśrodkowe bardzo dobrym wyborem przy wielu instalacjach.
Wielostopniowe pompy odśrodkowe służą przede wszystkim do pompowania medium z ujęć wody lub zbiorników w warunkach wymagających wysokiego ciśnienia lub pompowania bardzo dużej ilości wody w krótkim czasie.
Przy pompach wielostopniowych, termin „wielostopniowa” odnosi się do zestawu wirników połączonych szeregowo, nazywanych stopniami – stąd nazwa konstrukcji wielostopniowej pompy odśrodkowej. Każdy stopień to etap podnoszenia ciśnienia, a więc im więcej stopni posiada dana pompa odśrodkowa, tym wyższe jest ciśnienie końcowe tłoczenia.
Zasada działania pompy wielostopniowej odśrodkowej opiera się na sile ssącej, która pobiera medium, które wpływa do pierwszej komory z wirnikiem, przy ciśnieniu linii ssącej. Opuszcza je pod pewnym podwyższonym ciśnieniu, przechodząc do kolejnej komory, gdzie ciśnienie jest dalej zwiększane. Co za tym idzie – im więcej stopni, czyli etapów podnoszenia ciśnienia, ma pompa, tym wyższe ciśnienie końcowe tłoczenia.
Budowa pomp odśrodkowych wielostopniowych pozwala na wytwarzanie coraz wyższych ciśnień wraz z kolejnym stopniem, ale przepływ zawsze pozostaje stały dla danej prędkości obrotowej wału.
Najczęściej pompowanym medium przez pompę odśrodkową jest woda czysta lub lekko zanieczyszczona. Należy pamiętać, że pompy odśrodkowe wielostopniowe nie tolerują cząstek ściernych lub dużych ciał stałych. Pompowanie medium zawierającego cząstki ścierne może przyczynić się do szybszego zużycia części naturalnie zużywających się, a nawet zablokowania pompy i w efekcie spalenia silnika. Z tego powodu przy doborze odśrodkowej pompy wielostopniowej, należy zwrócić uwagę na odpowiednie wykonanie materiałowe oraz dopuszczalną średnicę cząstek stałych.
W zależności od budowy pompy odśrodkowej wielostopniowej wyróżniamy dwa główne rodzaje.
Poziome pompy wielostopniowe odśrodkowe, które mają segmentową obudowę z modularnymi komponentami międzystopniowymi. Wał obrotowy obudowany jest segmentem łożysk, dzięki czemu zespół obrotowy jest bardziej zrównoważony pod względem wysokich ciśnień. Zwykle obsługują one wyższe natężenia przepływu niż pompy pionowe wielostopniowe (z wyjątkiem pionowych pomp turbinowych).
Pozioma konfiguracja pomp wielostopniowych najlepiej sprawdza się w aplikacjach takich jak:
Z uwagi na konstrukcję oraz zasadę działania, pompy wielostopniowe poziome wymagają umiejętności i upewnienia się, że zostały prawidłowo połączone.
Drugim typem pompy wielostopniowej są pionowe pompy wielostopniowe odśrodkowe. W budowie pomp odśrodkowych wielostopniowych zastosowano pionowy wał, w którym kolejne stopnie układane są jeden na drugim.
Zwracamy uwagę jednak – mimo że turbiny pionowe są technicznie wielostopniowymi pompami, nie jest to ten typ pomp, który tu omawiamy.
Specyficzna konstrukcja pomp wielostopniowych, która nie toleruje cząstek ściernych, wymusza stosowanie pompy do medium czystego.
Typowe aplikacje:
Wielostopniowe pompy zapewniają wiele kluczowych korzyści – od oszczędności energii po zdolność do pracy w szerokim zakresie przepływów i podnoszenia.
Przy doborze wielostopniowej pompy odśrodkowej, należy przede wszystkim wiedzieć jakie będzie zastosowanie pompy, rodzaj pompowanego medium, punkt pracy oraz parametry. Dzięki tym informacjom będziemy w stanie dobrać odpowiedni typ oraz model pompy, przeznaczony do konkretnej aplikacji.
Jeśli zależy Ci na tym, aby urządzenie pracowało możliwie jak najdłużej oraz bezawaryjnie, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy technicznej w doborze pomp.