Oferta pomp samossących jest bardzo szeroka i zróżnicowana pod względem konstrukcyjnym (pompy wirowe, pompy jelitowe, pompy membranowe, pompy do chłodziwa, pompy z elastycznym wirnikiem, z wirnikiem peryferalnym) i materiałowym. Każdy z typów pomp ma swoje unikalne cechy i zalety oraz dedykowany jest do różnych zastosowań.
Terminem pompa samozasysająca (pompa samossąca) określa się pompę, która ma zdolność samozasysania cieczy. Inaczej rzecz ujmując, pompa taka wykorzystuje mieszaninę wodno-powietrzną do automatycznego zalania linii ssącej.
Pompy samozasysające doskonale nadają się do pompowania wody czystej, ale nie tylko. Kombinacje materiałowo-konstrukcyjne pozwala na zastosowanie pomp samozasysających w szerszym zakresie aplikacji, także tam, gdzie pompowane są oleje, paliwa, gazy płynne, chemikalia, ciecze agresywne lub zawierające zanieczyszczenia.
Pompy samozasysające najczęściej instalowane są nad poziomem cieczy, którą mają pompować. W zależności od modelu i założeń producenta mają zdolność zasysania cieczy z maksymalnej głębokości około 7-9 metrów. Istnieją także pompy samozasysające zanurzeniowe, których część hydrauliczna (bez silnika) jest umieszczona w medium.
Działanie pomp samossących jest dość proste i opiera się na różnicy podciśnień. W pompach wirowych po zalaniu korpusu pompy obracający się wirnik wytwarza podciśnienie. Zaciąga ono powietrze do pompy, które miesza się z medium. Następnie w komorze wlotowej pompy powietrze jest separowane i usuwane przez port wylotowy. Bardzo często zawierają zawór zwrotny po stronie ssawnej, który umożliwia szybkie ponowne zassanie cieczy. By zapobiec cofnięciu się medium, zaleca się stosowanie zaworu zwrotnego na końcu rurociągu tłocznego.
W pompach membranowych zasada działania jest inna. Jej opis zamieszczamy poniżej.
Termin pomp samossących nie odnosi się wyłącznie do pomp wirowych. Zdolność samozasysania mają również inne pompy.
Przykładem są pompy z elastycznym wirnikiem. Zasada działania jest tu prosta – elastyczny wirnik, deformując się wewnątrz korpusu pompy, wytwarza podciśnienie. To zaś powoduje zasysanie medium. Pompy z wirnikiem elastycznym mają zdolność delikatnego tłoczenia medium, bez uszkodzenia jego struktury. Są odpowiednie do pompowania mediów lepkich i gęstych, także zawierających cząstki stałe.
Pompy peryferalne także wyróżniają się zdolnościami ssącymi. Najczęściej są one wykonane z mosiądzu, spotykane są jednak także wersje ze stali nierdzewnej AISI 316. Budowa pomp samozasysających umożliwia wytworzenia wysokiego ciśnienie przy małym przepływie. Mają możliwość zassania z nawet 9 metrów. Użytkowane są tam gdzie, medium jest czyste, bez cząstek stałych, oraz w instalacjach, gdzie wymagane jest wysokie ciśnienia. Zastosowanie pomp samozasysających peryferalnych obejmuje m.in. systemy mycia strumieniowego czy instalacje do podawania chłodziwa. Wiele naszych klientów jest zadowolonych z takich rozwiązań.
Dużą grupę pomp samozasysających tworzą pompy do chłodziwa wykorzystywane do chłodzenia materiałów obróbczych oraz wypłukiwania szlamu poobróbczego. Są w stanie wytwarzać wysokie ciśnienie w maszynie obróbczej. W zależności od budowy pomp samozasysających do chłodziwa, mogą to być pompy powierzchniowe, jak i zanurzeniowe, dostosowywane do aplikacji. W pompach zanurzeniowych długość części hydraulicznej jest dopasowana do wysokości zbiornika. Najmniejsze pompy do chłodziwa posiadają długość hydrauliczną 80 mm.
Możemy także do tej kategorii zaliczyć pompy membranowe zasilane sprężonym powietrzem. Dzięki szerokiemu wyborze elementów, które mają kontakt z medium, zastosowanie pomp samozasysających membranowych jest bardzo szerokie. Pompy membranowe mogą być wykonane z PP, PVDF, ALU lub AISI 316. Ich zdolności ssące powstają dzięki pracy membran. Ruch membrany tworzy podciśnienia, zasysając ciecz do komory. Kolejny ruch membrany powoduje wzrost ciśnienia i otwierając zawór wylotowy, wypycha ciecz na zewnątrz.
Budowa pomp samozasysających należących do tej kategorii wyróżnia się swoją mobilnością. Motopompy są zasilane silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Dzięki czemu wykorzystywane są w różnych warunkach, gdzie dostęp do prądu może być ograniczony – zarówno w terenie, jak i w pomieszczeniach. Znajdują swoje zastosowanie w ratownictwie, budownictwie, ale także rolnictwie. W zależności od wykonania mogą przepompowywać szlam, medium zawierające piasek i inne nieczystości. Często korzystają z nich strażacy w terenie, aby wypompowywać brudną wodą z ciężko dostępnych miejsc.
Inną grupę pomp samozasysających stanowią pompy perystaltyczne (jelitowe). Podobnie jak w przypadku wyżej opisanych pomp, tak i tu działanie pomp samozasysających nie jest skomplikowane – polega na przesuwaniu medium znajdującego się w specjalnym grubościennym wężu. Jest to możliwie dzięki obrotowej głowicy z rolkami, które dociskają wąż tłoczny. Cykliczne otwarcie węża tłocznego powoduje powstanie podciśnienia po stronie ssawnej pompy. Co ważne, pompy jelitowe mają bardzo dobre właściwości samossące.
Jak widać, właściwości samozasysające posiada ogromna grupa pomp przemysłowych, dlatego decydując się na zakup, ważne jest, aby dopasować urządzenie do wymagań instalacji. Wybór właściwego rozwiązania zawsze poprzedza dokładna analiza wskazanej aplikacji oraz właściwości fizykochemicznych pompowanego medium. Wraz z każdym zapytaniem, podchodzimy do sprawy indywidualnie, tak aby jak najlepiej pompa była dopasowana do procesu i instalacji.