Tłumiki pulsacji ciśnienia

Tłumiki pulsacji

ARO Shock Blocker

Tłumiki pulsacji

Debem EQUAFLUX

Tłumiki pulsacji ciśnienia są zwykle stosowane w pompach dozujących oraz pneumatycznych pompach z podwójną membraną. W tego rodzaju pompach występują pulsacje przepływu, które są spowodowane nieregularnym przepływem medium. Tłumik pulsacji ciśnienia ma za zadanie zmniejszyć pulsację i wibracje podczas pracy pompy, zapewniając w ten sposób ciągłe i precyzyjne natężenie przepływu oraz redukcję wibracji na rurociągu tłocznym.

Czym jest tłumik przemysłowy?

Tłumik pulsacji ciśnienia działa dzięki sprężonemu powietrzu zasilającym pompę, które wprowadzane do komory przeciwciśnienia za membraną tworzy pneumatyczną „poduszkę” tłumiącą, która samoczynnie dostosowuje się do naprężenia wywieranego przez impuls ciśnienia płynu generowanego przez pompę. Tłumik przemysłowy jest instalowany przy wlocie pompy jako tłumik pulsacji lub wylocie pompy jako stabilizator wlotowy, oraz przy zaworach lub urządzeniach, które ograniczają przepływ medium w systemie. 

Tłumiki pulsacji ciśnienia mogą automatycznie dostosować się do warunków pracy pompy, dzięki czemu mają możliwość ochrony systemu przed uderzeniami wodnymi, które powstają podczas skoków ciśnienia spowodowanych nagłą zmianą natężenia przepływu wewnątrz rur lub nagłym zamknięciem zaworu. Bez tłumika pulsacji, uszkodzenia od uderzeń wodnych często rozciągają się na cały system pompowy.

Tłumik pulsacji ciśnienia a regularny przepływ medium

Tłumiki pulsacji ciśnienia są stosowane z płynami o wysokiej lepkości pozornej, nawet w obecności stałych części w zawiesinie. Automatycznie dostosowują się do warunków panujących w układzie, bez konieczności ręcznej regulacji lub kalibracji. Wysoka zdolność do minimalizowania pulsacji, wibracji i uderzeń wodnych sprawia, że tłumiki przemysłowe są odpowiednim sprzętem do zabezpieczenia systemu, zapewniając regularność przepływu wychodzącego. Szeroki wybór materiałów konstrukcyjnych pozwala określić najlepszą kompatybilność chemiczną z płynem i/lub środowiskiem bez zaniedbywania właściwego zakresu temperatur.

Minimalizacja drgań pompy

To nie jest jedyna zaleta tego akcesorium. Tłumiki pulsacji ciśnienia są w stanie znacznie ograniczyć drgania pompy i tym samym zapewnić jej lepszą wydajność, zmniejszyć wpływ obciążenia na pompę oraz zwiększyć wydajność i żywotność filtrów. Klienci cenią sobie ochronę spoin i wsporników rur oraz elementów systemu przed uszkodzeniami spowodowanymi ciśnieniem. Tłumiki pulsacji pozwalają też na zmniejszenie hałasu podczas pracy pomp, dzięki czemu wszystko pracuje sprawnie i cicho.

Produkowane są również tłumiki pulsacji ciśnienia z certyfikatem ATEX, dzięki czemu mogą być stosowane bezpośrednio w sektorach zagrożonych wybuchem.

Tłumiki przemysłowe – oferta EKOPOMP

Nasza firma posiada bogatą ofertę tłumików pulsacji ciśnienia do pomp dozujących i membranowych, m.in. produkcji marki Debem, ARO czy Sandpiper. Nasi Klienci mogą mieć pewność, że ich systemy pompowe będą miały solidną ochronę i wydajność. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem oraz składania zapytań.