Systemy dozowania cieczy

Systemy dozowania

AQUA ADIN20 START

Systemy dozowania

AQUA AE START+

Systemy dozowania

AQUA AR 10 START

Pompy dozujące

AQUA DGTEC 2ST

Pompy dozujące

AQUA DGTEC CD

Pompy dozujące

AQUA DGTEC OPL

Pompy dozujące

AQUA DGTEC ST-R

Pompy dozujące

AQUA HC100

Pompy basenowe

AQUA HC150

Środki chemiczne i ich powszechność

Ciągły rozwój cywilizacyjny stawia przed wytwórcami różnego rodzaju dóbr i usług coraz większe wymagania. Wszechobecny pęd w życiu codziennym sprawia, że konsumenci chcą otrzymać wszystko w krótszym czasie nie tracąc przy tym na wartości produktu. Takie podejście wymusza na producentach wprowadzanie nowych technologii, które bardzo często wiążą się z automatyzacją procesów produkcyjnych oraz wprowadzenia do tych procesów określonych środków chemicznych. W ostatnich latach znacznie zwiększyła się ilość środków chemicznych stosowanych w różnych gałęziach gospodarki. W zasadzie ciężko jest wyobrazić sobie przeprowadzenie prawidłowego procesu produkcyjnego w zakładach spożywczych, kosmetycznych, farmaceutycznych, a także w tych związanych z produkcja środków czystości, materiałów budowlanych, oraz w rolnictwie i transporcie.

Środki chemiczne – jak je dozować?

Decydując się na wprowadzenie do procesu produkcyjnego określonego środka chemicznego zawsze stajemy przed problemem z dostarczeniem odpowiedniej dawki tego środka do konkretnego miejsca w całej linii produkcyjnej. Jest to bardzo istotna kwestia w uwagi na prawidłowy przebieg procesu, na ekologię, czas pracy oraz koszty produkcji. Obecnie odchodzi się od ręcznego dozowania środków chemicznych z uwagi na szereg nieprawidłowości, które mogą wystąpić podczas tej operacji. Na rynku dostępna jest cała gama urządzeń popularnie zwanych systemami dozowania cieczy.

Systemy dozowania cieczy – wyjaśniamy czym są

Systemy dozowania cieczy, o których mowa, to bardzo szeroka gama urządzeń mających na precyzyjne dostarczenie określonej dawki środka chemicznego do konkretnego miejsca. 

1. Pompy dozujące

Najbardziej rozpowszechnionymi urządzeniami wśród systemów dozowania cieczypompy dozujące, służące do dozowania chemii płynnej. Wśród tych urządzeń można wyodrębnić kilka podstawowych grup różniących się od siebie konstrukcją elementów wykonawczych, czyli pompy membranowe, pompy perystaltyczne oraz pompy tłokowe. Napędzane są one zazwyczaj silnikiem elektrycznym lub elektromagnesem. Prosta konstrukcja i niezawodność pomp sprawiają, że mają one zastosowanie w większości instalacji wymagających zastosowania systemów dozowania cieczy.

2. Dozowniki przepływowe

Kolejną grupą wchodzącą w skład systemów dozowania cieczy są dozowniki przepływowe. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że do prawidłowego działania nie wymagają dostarczanie energii elektrycznej. Siłą napędową tych systemów dozowania jest ciśnienie oraz przepływ wody. Tutaj zdecydowanie najpopularniejszą grupą produktów są rozcieńczalniki zasysające chemię na skutek podciśnienia wytworzonego przez przepływ wody (zwężka Venturiego). Rozcieńczalniki znajdują zastosowanie głownie w instalacjach dozowania środków chemicznych przeznaczonych do utrzymania czystości. Grupa to obejmuje również produkty takie jak systemy mycia i dezynfekcji (np. Aqua Mix) szeroko stosowane w obiektach użyteczności publicznej, myjniach samochodowych oraz zakładach przemysłowych. Do przepływowych systemów dozowania cieczy należą również dozowniki membranowe popularnie zwane Dosatron – ami.

3. Perystaltyczne pompy dozujące

Systemy dozowania cieczy cieszą się rosnącą popularnością w instalacjach pralni przemysłowych. Wykorzystuje się w nich często bardzo zaawansowane systemy programowane z poziomu PC pracujące w oparciu o perystaltyczne pompy dozujące.

Wspominając o dozownikach perystaltycznych przeznaczonych dla branży HoReCa nie można pominąć  pomp służących do dozowania detergentów i nabłyszczaczy do zmywarek przemysłowych. Tutaj do dyspozycji mamy pompy ze sterowaniem analogowym, pompy cyfrowe oraz takie, które mogą pracować w oparciu o pomierzoną przewodność elektryczną roztworu myjącego. Dostępne są również rozbudowane stacje dozujące takie jak Aqua Det – jedno urządzenie może pracować na 3 środkach chemicznych jednocześnie.

4.      Urządzenie kontrolno-pomiarowe

Do systemów dozowania cieczy zaliczamy również urządzenia służące do kontroli i regulacji parametrów roztworów roboczych. Nie są one bezpośrednio odpowiedzialne za dostarczanie chemii, ale to one zarządzają całym procesem dozowania. Są to elektroniczne kontrolery (mierniki) które wraz z odpowiednimi sondami tworzą kompletne systemy pomiarowe. Do najczęściej kontrolowanych parametrów należą pH, Rx, przewodność elektryczna roztworu oraz chlor.

Systemy dozowania cieczy – dobór urządzeń

Systemy dozowania cieczy to bardzo rozbudowana grupa produktów. Przy doborze, oprócz przeznaczenia urządzenia, jego funkcjonalności oraz parametrów pracy, należy zawsze wziąć pod uwagę odpowiednie wykonanie materiałowe elementów roboczych. Dozowniki przetłaczają często bardzo agresywne środki chemiczne, dlatego każdy przypadek doboru takiego systemu dozowania wymaga indywidualnego podejścia.